2010. november 15., hétfő

Virágok még és virágok már


Érdekes végigjárni a kertet ilyenkor, felfedezni, mi virágzik még, megbámulni a terméstokokat, a hűvös időben kövérre hízott levelek változatos színeit és formáját A Kertblogolók Virágnapján - melynek Carol továbbra is helyet biztosít blogjában, a May Dreams Gardensben - buján virágzó növényeket válogattam.



Euphorbia




Antirrhinum




Viburnum - mint tavasszal


És a Chrysanthemumok:













A föld alatti virágok jeleznek már.

2010. november 14., vasárnap

Tíz





Néhány héttel ezelőtt két blotanikus, Denise és Meredehuit kertblogolók játékára invitált, melynek résztvevői bejegyzésükben tíz kedvelt dolgot sorolnak fel, valamint megírják, kitől kaptak meghívást és melyik tíz kertblogolót hívják meg.



Listám szereplői nem tartoznak a növények királyságához, a kertünkhöz annál inkább. Nem teszik madárbaráttá a kertet, nem telelnek át odakinn, mégis ők a legkedvesebb élőlények, akik velünk élnek. Cicákkal osztozunk házon és kerten, napozóágyon és kanapén. Ha tetszik, macskabarát kertünk és házunk van - cicaajtókkal, rejtek- és leshelyekkel.



Nünü cica városi életét cserélte falusi valóságra, amikor hat évvel ezelőtt, vidékre költözésünkkel egy időben befogadtuk. Hétéves lehet.



Mizura - Mizu cica - falusi szubsztancia. Amikor az öt évvel ezelőtt néhány hónapos cica benézett az ablakunkon azt mondta “Máááá”. Azóta sem változott a véleménye.



Loncit Mizu bírta maradásra nyár végén. Az ágrólszakadt négylábúról hamar kiderült, vemhes. Lassan kezdett cicára hasonlítani, és a mi cicánkká válni, amikor tíz héttel ezelőtt hét csodát hozott világra.




Dr Borka a legnagyobb kölyök. Eltekintve attól, hogy utolsóként született, mindenben elől jár és valahogy mindent tud - magától.



Virágot - tán nevéhez méltón - fölöttébb érdeklik a növények.



Lina egyszerűen egy édes tündér.



Bobik gourmand cica.



Zolka értelmet tűnik keresni a dolgokban.



Dödi a legkisebb kölyök - egy szeretetkoncentrátum. Édes Lili extravagáns dizájnja félénk cicát takar. Kettejükről már egy barátunk gondoskodik két hete.



A Csehországban balkonkerttel blogoló Chamomillának ajánlom ezt a bejegyzést mint az ígért cicasorozat első részét. Egyben meg is kérlek, kedves gardenless gardener, csatlakozz a játékhoz!



Szintén játékra invitálom

Katát Magyarországról - Kertünk

Ewát Lengyelországból - Ewa in the Garden

Christinát Olaszországból - Creating my own garden of the Hesperides

Steint Norvégiából - My Swedish Holiday Garden

Timbut Észtországból - Timbu aiapäevik

Kate-et az Egyesült Államokból - Gardening and Gardens

Bangchiket Malajziából - My little vegetable garden

Klarát Ausztráliából - My Orchids Journal

valamint Dianát Dél-Afrikából - Elephant’s Eye.




2010. szeptember 26., vasárnap

Recéshagymájú nőszirom



Legalább 120 Iris reticulata ‘Harmony’ - recéshagymájú vagy törpe nőszirom, sziklakerti írisz - hagymát ültettem tegnap több száz leválasztott fiókhagymával együtt. Az öt évvel ezelőtt vásárolt 10 darab hagyma növekménye ez vályogos talajon, -20 °C alatti téli fagyok mellett. Élénk kékje jóleső látvány márciusban, röviddel a hóolvadás után, ilyen szaporulat pedig egyenesen főnyeremény.

Megkönnyítette a felszedést, hogy ültetőkosárban voltak, ezért ugyanilyen módszerrel süllyesztettem legtöbbjüket virágágyásba. Az újonnan kialakított kertrészbe tervezek még néhányat elszórni virágos és örökzöld bokrok közé.

2010. szeptember 20., hétfő

Rét a Visegrádi-hegységben



Az Északi-középhegység legnyugatibb tagja, a Visegrádi-hegység, a Pilisi Bioszféra Rezervátum része. Alapfunkcióinak megfelelően a rezervátum szigorúan védett magterületekkel járul hozzá a természeti értékek megőrzéséhez, tanösvényei pedig a társadalmi és környezeti fenntarthatóság összekapcsolódását segítik elő.



A gyerekek számára kialakított Mogyoróhegyi Természetismereti Tanösvény végén rét terül el rajta paddal, virágszőnyeggel és kilátással a Dunára. Ott találtam ezeket a virágokat:



Centaurium erythraea - kis encián, kis erősfű, kis(ebbik) ezerjófű, földepe, (kis) epefű, földepetárnics, hideglelés ellen való fű, hidegűzésfű, hideglelésfű, hideglelést gyógyító fű, lázfű, keserűfű, százforintosfű (százaranyosfű), tüzes ember virágja, vérállatófű, gyomorfű, cintória, ördögcsíptefű



A Magyar Gyógyszekönyv szerint elismert gyógynövény.




Colchicum autumnale - bárányka, bikatökűfű, brindus(virág), csicsiskoma, csókahagyma, ebvirág, gólyavirág, guzsalyülővirág (guzsalyvirág, guzsalyülő), (őszi) kakasmandikó, kakasvirág, kankós (kankó, őszi kankó), kígyóhagyma, kökörcsin (kék kikerics, kikerics, kikericsfű, őszi kék kikerics, őszi kikerics), kukucska, kutyadöglesztőfű, őszike (őszibánat, őszivirág), paptök, prücsökkoma, (őszi) sáfrány, sikkantyúfű (sikkantyú), varjúkikerics, vetővirág, (fejes, törpe) zászpa, zászpakikerics



A Magyar Gyógyszekönyv szerint elismert gyógynövény.




Dianthus collinus - dunai szegfű







2010. szeptember 15., szerda

Nyár vagy ősz?



Minden hónap 15. napja a kertblogolók virágnapja, melynek hagyományát Carol, a May Dreams Gardens szerzője indította. Csatlakozva az eseményhez a mai bejegyzésben a kertemben éppen virágzó növényekből válogattam néhányat.



A Sedum az egyik leghálásabb szukkulens, ami tavaszi barokkos levélfodraiból nyár közepére zöld ernyőkben bimbózó virággá fejlődik. Ilyenkor méhek és pillangók találkozóhelye, télen pedig mesésen mutat a hóban.



A Chrysanthemum parthenium nyár elején virágzik tömegesen, most különlegességnek számít nálunk. Szétszóródó magjaiból kel. A nagymamám kenyérmorzsának hívta.



A Ceratostigma plumbaginoidest talajtakarónak tartják még ha nem is fed egész évben, hiszen lombhullató és tőből hajt minden tavasszal. Rengeteg szín van benne.



A Delosperma leggyakrabban áttelel a kertben, de nem árt virágcserépbe is menekíteni egy-két dugványt arra az esetre, ha a kemény hidegben kifagynak a tövek. Kövek között jól érzi magát.



A Nepeta az egyik cicánk kedvence, szívesen maszatolja vele az orrát. Minden virágzás végén - néhány hetente - visszavágom és a felaprított nyesedéket a rózsatövek alá szórom.



Az Elsholtzia stauntonii új a kertünkben - egy kedves kertésztől kaptam dugványokat tavasszal. Nagyon tetszik!

A kertedben mi virágzik?


2010. szeptember 10., péntek

Régi képek


Régi kertes fényképekre bukkantam egy izgalmas archívumban. A magyarországi gyűjtésből válogatott mintegy ötezer kép katalogizálatlanul, de nagyjából kronologikus rendben böngészhető a Fortepan oldalon. A "letöltöm" gombra kattintva nagyfelbontásban is elérhetők az amatőrfotók.

A legrégebbi képek a XX. század első évtizedéből valók, és néha azt sem tudni, hol készültek.




Az első rejtvénnyel órákig játszottam eredménytelenül. Tudja valaki, melyik neogótikus kastély látható az 1905. előtt készült képeken?



Áll még az épület?




A lépcsősort kísérő ciprusok talán a tengerhez vezetik a tekintetet ebben a mediterrán kertben. Valamikor az 1910-es években készült a kép Horvátországban. Az edényekben Sansevieriák vannak?



Melyik angolparkban kerékpározik ez a társaság? A kép 1915. előtt készült.




A Szécsényi Fürdő előkertje 1930. körül.



Hol készült a kép?



Egy hadirokkant otthon kertje valamikor az 1940-es évek elején.



Csak nem egy "Győzelem Kert" a Tabánban? A kifejezés az angol-amerikai "Victory Garden" tükörfordítása, amivel az a baj, hogy Magyarország az első és a második világháborút sem a győztesek oldalán fejezte be, noha az önellátás kényszere itt is arra késztette a városlakókat, hogy minden megművelhető négyzetmétert bevessenek.



Hévíz 1945. táján.




Egy lakónegyed közkertje.





A Füvészkert az 1940-es évek második felében.





A Vérmező a Budapest-Déli pályaudvar újjáépítése előtt az 1950-es években. Úgy van beültetve, mint egy faiskola.




Kép egy Északi-tengernél töltött nyaralásról az NDK-ban az 1960-as években.




Miskolc, az acélváros egyik köztere az 1970-es években.

Ennyi fért a mai válogatásba. Folytatás Fortepanéknál.